Er speditøren ansvarlig, hvis det ikke kan bevises hvornår skaden er sket?

Sø- og Handelsretten har taget stilling til anvendelsen af den såkaldte netværksbestemmelse i NSAB 2000 § 23, da der for nyligt blev fundet afgørelse i en sag(1) mellem en speditør og en legetøjsfabrikant. Netværksreglen kunne ikke finde anvendelse – men hvorfor ikke?

Log ind

Du skal være medlem og logget ind for at se dette indhold.

Tilmeld dig

Hvis du ikke har en brugerkonto, men er medlem af Danske Speditører kan du oprette en brugerkonto her:

Tilmeld dig