Logistik 2021
Fokus er på bl.a klimaet
Hvordan bidrager vi til et bedre klima? Det spørgsmål optager mange speditionsvirksomheder netop nu, hvor FN’s seneste klima-rapport viser, at det er nu og her, der skal findes løsninger.
Og er man ikke optaget af klima-spørgsmålene nu, så kommer man meget snart til det. Derfor er klima et af de store temaer på Danske Speditørers konference ”Fremtidens Logistik” den 16. september 2021 i MCH Messe Center Herning
På konferencen Jan Breinholdt, som er Supply Chain Executivehos STARK, fortælle om byggevarekædens fokus på reduktion af tomkørsel via effektive transportkæder. Desuden indsamles data, der viser de enkelte transporters CO2-aftryk, så det kan allokeres ned på hver kundeordre.
– STARK har store forventninger til deres, at deres CO2-udslip formindskes år for år. Og det skal deres transportleverandør sørge for, siger Jakob Størling, der er uddannelseschef i Danske Speditører.
– Vi skal være aktive bidragsydere i kampen om et bedre klima. Der kan være mange bud på klima-tiltag, men vi skal som speditionsvirksomheder være åbne over for alle input fra vores kunder, fra videnskaben, politikerne og ikke mindst os selv.