Save-the-date: Årsdag 28. maj

Verden omkring os er blevet mere usikker, og der er kommet et stigende fokus på beredskaber og robusthed. På årsdagen sætter Danske Speditører spotlyset på speditørens rolle i usikre tider. Vi får bl.a. besøg af USA-kommentator Sofie Rud, der udlægger den nye globale virkelighed med Trump, sanktioner og uforudsigelighed, og hvad det betyder for transport- og logistiksektoren.

Cyberangreb, droner og kriser på den anden side af jordkloden er nogle af de alvorlige hændelser, der i denne tid stiller store krav til samfundets modstandsdygtighed og evne til at navigere i uforudsete situationer. I sidste ende handler det om, hvordan vi sikrer, at samfundet, virksomhederne og danskernes hverdag fortsætter med at fungere, når krisen rammer. 

Her spiller speditørerne en afgørende rolle. Uforudsigelighed er blevet et vilkår for branchen. 

Det sætter Danske Speditører fokus på til vores kommende årsdag, hvor du bl.a. kan opleve journalist, foredragsholder og USA-kender Sofie Rud. Hun har stor erfaring med international politik og økonomi, og som USA-kommentator på TV2 News er hun ekspert i at analysere vores globale omverden og sætte det i en dansk kontekst. Når spillereglerne ændrer sig, skal danske transport- og logistikvirksomheder manøvrere i et nyt politisk landskab præget af sanktioner, kriser og uvished om, hvad morgendagen bringer. 

Program og tilmelding følger snarest.

Vi ser frem til en spændende dag!