Godstyveri er stigende problem i branchen

Godstyveri er fortsat en betydelig og stigende trussel mod globale forsyningskæder. Danske Speditører oplever også en stigning i anmeldelser af godstyveri blandt medlemmerne. Speditører kan søge juridisk rådgivning, så man sikrer sig, at man er korrekt dækket.

En ny analyse, Cargo Theft Report 2025, peger på, at vejtransport fortsat er det mest udsatte led i transportkæden og står for størstedelen af tyverierne globalt. Men udfordringen stopper ikke der. Tyveri ses i stigende grad også inden for jernbane-, sø- og multimodale transporter, hvilket afspejler den kompleksitet, der kendetegner moderne logistik, hvor gods ofte skifter hænder flere gange undervejs. 

Samtidig bliver de kriminelle metoder mere avancerede, hvilket stiller større krav til speditører og logistikvirksomheder – også i Danmark. 

Tyverierne koncentrerer sig typisk om større transportkorridorer og logistikknudepunkter, herunder lagre, parkeringspladser og rasteområder. Tyverierne er i stigende grad organiserede, f.eks. benytter kriminelle grupper sig blandt andet af identitetssvindel. 

Når det gælder typer af gods, er fødevarer, landbrugsprodukter og elektronik blandt de mest eftertragtede varer. Der ses også en stigende interesse for højværdiprodukter, som er lette at omsætte. 

Som speditør kan man sikre sig ved at tegne forsikring, herunder vareforsikring for sine kunder. En vareforsikring dækker kundens gods fuldt ud under transport og ophold uanset speditørens begrænsningsbeløb. Vi tilbyder gratis forsikringstjek til medlemmer, og du kan læse mere om vores forsikringsservice her.

Medlemmer er også altid velkomne til at kontakte vores juridiske hotline på 7013 1214.