
Nye regler for Direct Air Waybill er trådt i kraft
Som Danske Speditører orienterede om i sidste uge, har International Air Transport Association (IATA) meddelt, at de ændrer ordlyden af Direct Air Waybill. Forsøg på at mødes med IATA samt udskydelse af reglerne har ikke båret frugt.
Danske Speditører har løbende været i dialog med International Federation of Freight Forwarders Associations (FIATA) om sagen, da FIATA sammen med IATA har et forum, IATA-FIATA Consultative Council, hvor de drøfter sager.
FIATA har meddelt, at der ikke er tilsagn fra IATA til afholdelse af møde eller udskydelse af reglerne, som dermed nu er trådt i kraft.
IATA anbefaler, at speditører, der ønsker at anvende DAWB, tager direkte kontakt til de enkelte flyselskaber for at afklare kontraktvilkår, ansvarsfordeling og ansvar. Samtidig fremgår det af en FAQ fra IATA, at afsendere af gods fortsat kan bruge speditører som agenter og indgå individuelle aftaler med flyselskaber om at fortsætte den nuværende DAWB-praksis. Du kan se FAQ’en her.
FIATA har desuden henvendt sig til flyselskaber verden over for at få bekræftet, om de vil fortsætte med at acceptere DAWB-forsendelser efter de nuværende regler, og hvordan de nye regler konkret vil blive implementeret, herunder hvilke procedurer speditørerne skal følge. De har allerede fået indikationer på, at implementeringen vil variere fra flyselskab til flyselskab, og at nogle selskaber ikke forventer at indføre de nye regler fra den 1. juli 2026. Danske Speditører har henvendt sig til FIATA for at få mere information om dette arbejde.
FIATA arbejder fortsat for, at der gennemføres en grundig gennemgang af de foreslåede ændringer hurtigst muligt.