Sammen om globale risici

En række topchefer fra dansk erhvervsliv har samlet anbefalinger til regeringen om rammevilkår nedbringelse af danske virksomheders sårbarhed over for globale risici.

En række topchefer fra dansk erhvervsliv har samlet anbefalinger til regeringen om rammevilkår nedbringelse af danske virksomheders sårbarhed over for globale risici. Blandt anbefalingerne er forslag, der skal styrke forsynings- og logistikkæderne og øget fokus på indsatsen i EU.

”Globalt udsyn og internationalisering er nøglen til vækst. Men vi må ikke være naive. Tiltagende geopolitiske spændinger medfører nye risici, som øger behovet for at styrke modstandsdygtigheden i dansk erhvervsliv”. Sådan skriver regeringens Virksomhedsforum for globale risici i deres netop offentliggjorte anbefalinger. Forummet har haft til opgave at rådgive regeringen om rammevilkår og afhængigheder, og levere anbefalinger til at nedbringe danske virksomheders sårbarhed over for globale risici.

Erhvervsminister Morten Bødskov prioriterer på forhånd, at EU skal inddrages blandt andet fordi der er krig i Europa, men også fordi den globale uro verden over ændrer vilkårene og hverdagen for danske virksomheder. »Den globale konkurrence er intensiveret, teknologiudviklingen er accelereret, og vi står over for en massiv grøn omstilling. Det ændrer rammerne for at drive virksomhed. For den nye geopolitiske virkelighed betyder nye risici, men også nye muligheder,« fastslår erhvervsministeren og fortsætter »Derfor skal vi have EU op i gear og sikre vores konkurrenceevne, så danske virksomheder ikke går glip af vækstmuligheder.«

 

Niels Smedegaard, som har været formand for arbejdet i Virksomhedsforum for globale risici rammer arbejdet yderligere ind.

»Vi står ved en historisk milepæl i globaliseringen og den helt store risiko for danske virksomheder er tab af konkurrencekraft. Tiltagende geopolitiske spændinger gør verden mere usikker og udfordrer gældende globale strukturer og spilleregler. I Danmark såvel som i EU skal vi forstå, at vores position og relevans i verden i dag er svækket. Virksomhedsforummet leverer derfor et krystalklart budskab til de danske politikere og EU: Der skal handles resolut og øjeblikkeligt, hvis danske og europæiske virksomheder ikke skal stå tilbage som tabere i den globale konkurrence” påpeger Niels Smedegaard.

Den vurdering deler adm. direktør Martin Aabak fra Danske Speditører.

»EU er hovedmotoren for at nedbringe danske og europæiske kritiske afhængigheder og robusthedssikre forsyningskæderne. Derfor skal danske prioriteter i endnu højere grad sikres gennem tidlig og løbende interessevaretagelse i EU,« siger speditør-direktøren og nævner at det skal afdækkes gennem tæt dialog med dansk erhvervsliv. Derfor samler Danske Speditører efter sommerferien eksperter fra en række medlemsvirksomheder, og med ekspertise indenfor alle transportformer, med henblik på at udarbejde anbefalinger til både branchen og regeringen.

På EU-plan er der i de senere år allerede indført en række tiltag med det formål at mindske europæiske virksomheders kritiske afhængigheder (fx Critical Raw Materials Act, Chips Act, Critical Entities Resilience Directive og råstofpartnerskaber med tredjelande).

Log ind

Du skal være medlem og logget ind for at se dette indhold.

Tilmeld dig

Hvis du ikke har en brugerkonto, men er medlem af Danske Speditører kan du oprette en brugerkonto her: